چهار شنبه 4 اردیبهشت 1398  |       

 

بانک اطلاعات پزشکان استان خوزستان

سرطان پستان  ازشایع ترین سرطانها زنان در تمام دنیا می باشد شیوع  این سرطان به ویزه در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی و در رتبه دوم در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی است و در بین ۸ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت یافت میشود .

احتمال ابتلا هر زن در طول عمر خود به سرطان پستان یك مورد و در هر ۸ نفر است البته این آثار كه از مراجع غربی كمتر است ولی آثار دقیقی از شیوع در دست نیست .

با توجه به اینكه تشخیص زود رس سرطان پستان می تواند باعث افزایش طول عمر و بهبود كیفیت زندگی شود . برنامه تشخیص زودرس ( چكاپ) در سرلوحه اقدامات تشخیص بهداشتی جوامع در خصوص بیماریهای غیر واگیر میباشد و برنامه هایی بر اساس شیوع و سن بروز پستان در هر جامعه بر این منظور تدوین و اجرا میشود .


جهت تشخیص زودرس سرطان پستان موارد زیر توصیه میشود :

۱- معاینه پستانها توسطه خود فرد هر یكماه از ۲۰ سالگی
۲- ماموگرافی اولیه در سن ۳۵ سالگی
۳- معاینه پستانها بطور مرتب هر ۶ ماه از سن ۳۵ سالگی توسط پزشك
۴- ماموگرافی سالیانه از سن چهل سالگی


در صورتی كه سابقه فامیلی سرطان پستان ، تخمدان در یك فامیل وجود داشته باشد با نظر پزشك متخصص این برنامه تغییر میكند این افراد نیاز به پیگیری دقیق تری خواهند داشت .

 

ازنظر ژنیتیكی ارتباط بین سرطان پستان ، روده بزرگ  و تخمدان وجود دارد و ممكن است در خانوادهایی این سرطانها در افراد مختلف یا حتی در یك فرد مشاهده شود لذا در صورت بروز فامیلی این سرطانها باید پبیگیری از نظر تشخیص سایر انواع نیز انجام شود ( مثلا انجام ماموگرافی در افراد خانواده ایی كه یك مورد سرطان تخمدان گزارش شده )


عوامل شناخته شده و قابل پیشگیری در مورد سرطان پستان ، چاقی ، رژیم پرچربی ، رژیم با كالری بالا عدم تحرك ورزش ، حاملگی اول در سن بالای ۳۵ سال در افراد چاق كاهش وزن میباشد .

 

موارد كمی از سرطانهای پستان فامیلی و ژنتیكی است و اغلب سرطانهای پستان از نوع غیر ارثی است  . البته در مورد نقص در برخی ژنها حتی جراحی پیشگیرانه در افراد سالم خانواده در سنین بالا توصیه میشود .
با روشهای جدید تشخیص و درمان بقا عمر بیشتر و كیفیت زندگی بهتر و جراحی محدودتری برای زنان جامعه قابل پیش بینی است .

معاینه پستانها در مراكز بهداشتی توسط ماماها ، متخصصان زنان ، پزشكان عمومی و متخصصان جراحی انجام میشود و باید توسط متخصص جراح آشنا با سرطان پستان انجام شود .

سرطان پستان شایعترین سرطان در خانمهاست. این بیماری بیشتر در سنین بین ۴۰ تا ۶۰ سال اتفاق می افتد اما در جامعه ما که جمعیت جوانی است موارد بسیاری از بیماری نزد زنان ۴۰-۳۰ ساله نیز مشاهده می شود.  از این نظر تشخیص زودرس این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

عوامل مؤثر در ایجاد سرطان پستان :


ارث :

سابقه فامیلی در بستگان درجه ۱ و ۲ بویژه از سمت مادر،و نیز سابقه بیماری سرطان کولون ( روده بزرگ ) و تخمدان در خانواده: اگر تعداد بستگان مبتلا بیش از ۳-۲ مورد باشد ریسک بیماری بالاست و زنان این فامیل باید تحت برنامه پیگیری ویژه قرار گیرند.


چاقی :

چاقی از علل ثابت شده سرطان پستان است و کاهش وزن در رسیدن به وزن ایده ال به هر روش، این ریسک را کم می کند.


عدم ورزش و تحرک کافی :

ورزش باعث کاهش وزن و نیز بالا بردن سطح ایمنی بدن می شود و لذا انجام ورزش می تواند ریسک سرطان پستان را کاهش دهد.


مصرف دخانیات و الکل :

مصرف دخانیات در ایجاد اکثر سرطانها منجمله سرطان پستان مؤثر است. مصرف مقادیر بالای الکل نیز در ایجاد سرطان نقش دارد.


سابقه اشعه درمانی :

بیمارانی که سابقه اشعه درمانی در سالهای قبل ( مثلا برای سرطان  تیروئید) دارند ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.
عدم حاملگی تا ۳۵ سالگی، عدم شیر دهی : اولین حاملگی کامل در سنین زیر ۲۵ سال نقش محافظتی برای سرطان پستان دارد و شیر دهی نیز امکان سرطان پستان را کاهش می دهد. کسانیکه تا ۳۵ سالگی حامله نشده اند ریسک بالاتری داشته و باید حتما جهت معاینه و اقدامات تشخیص زودرس مراجعه کنند.

 

علائم و نشانه های سرطان پستان

غیرقرینگی اخیر در پستان دوطرف ، لمس توده ، تورفتگی و کشیدگی در پوست یا نوک پستان ، تورم پوست پستان که آن را به  تورم شبیه پوست پرتقال تشبیه می کنند ، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل ، پوسته پوسته شدن نوک پستان، ترشح از نوک پستان بویژه ترشح خونی از یک مجرا. درصورت مشاهده این علائم حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

ارزش ماموگرافی و سونوگرافی در تشخیص زودرس سرطان پستان :

سونوگرافی یک روش تشخیصی برای تشخیص کیست یا ماهیت توده های پستان است ولی در تشخیص زودرس سرطان  پستان نقشی ندارد.

ماموگرافی در سنین بالای ۳۵ سال قادر به مشاهده ضایعات کوچک پستان که گاها با لمس قابل تشخیص نیستند می شود و تحول جدیدی در تشخیص بموقع سرطان  پستان در جوامع ایجاد کرده ولی لزوم انجام این روش و تفسیر آن حتما با پزشک معالج است و انجام ماموگرافی تنها کافی نیست.

سایر بیماریهای پستان و ارتباط آن با سرطان پستان

درد پستان: درد پستان از علل شایع مراجعات زنان درسنین باروری به مطب های پزشکی است. این درد می تواند دوره ای یا دائم، یکطرفه یا دوطرفه باشد. اکثر این موارد بدون درمان نیز بهبود می یابند ولی عمدتا بانوان از وجود توده در پستان هراس دارند.

عموما سرطان پستان ایجاد درد نمی کند و درد پستان نباید موجب ترس از سرطان شود ولی بهرحال مراجعه به پزشک در این موارد لازم است و این پزشک است که در مورد نیاز به بررسی های بیشتر مثل سونوگرافی و ماموگرافی تصمیم می گیرد.

درد پستان در زنان زیر ۳۵ سال عموما نیازی به انجام ماموگرافی ندارد ولی متأسفانه شاهد انجام ماموگرافیهای بسیار در این رده سنی فقط بخاطر درد پستان هستیم.

ترشح نوک پستان :  ترشح از نوک پستانها ممکن است یکطرفه یا دوطرفه و به رنگهای مختلف باشد، وجود ترشح از نوک پسنانها عمل متفاوتی دارد که منجمله می توان از اختلالات هورمونی، عفونت، التهاب تا سرطان نام برد. بادیدن ترشح از نوک پستانها باید مراجعه به پزشک انجام شود. بویژه ترشح خونی از یک مجرای منفرد بیشتر شک به سرطان را در ذهن ایجاد می کند.

 

برای تشخیص بموقع سرطان پستان لازم است خانمها از سن ۲۰ سالگی ماهیانه یک مرتبه شخصا پستان خود را مورد آزمایش قرار دهند. بهترین زمان این آزمایش پس از اتمام دوره قاعدگی است وشامل مشاهده در آینه ( توجه به غیرقرینگی ، تورفتگی پوست و کشیدگی پوست یا کشیدگی نوک پستان به داخل و … ) و لمس پستان است و درصورت مشاهده علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنند.

 

از سن ۳۵ سالگی و در خانواده های با ریسک بالای سرطان از سن ۳۰-۲۵ سالگی لازم است معاینه هر ۶ ماه توسط پزشک انجام شود و براساس صلاحدید پزشک سونوگرافی یا ماموگرافی انجام شود.
از سن ۴۰ سالگی ماموگرافی سالیانه باید انجام شود.

دیده شده در خانمهایی که مرتبا معاینه پستان خود را انجام می دهند سرطان در مراحل قابل درمان تری کشف می شود.

 

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
1
rate rate
1

تاریخ: دوشنبه 18 دی 1391     بازدید ها: 9313     دسته: سرطان شناسی یا اونکولوژی     
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه